World of various
World of various
World of various
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

World of various

Форума е създаден с цел забавление. Тук е мястото, в което ще живеят много различни типове същества. Забавлявайте се!
 
ИндексPortalТърсенеПоследни снимкиРегистрирайте сеВход
Вход
Потребителско име:
Парола:
Искам да влизам автоматично с всяко посещение: 
:: Забравих си паролата!
Latest topics
» Търся си някой за РП!
Кабинет по Биология EmptyПон Авг 12, 2013 3:16 pm by Рок Хауърд

» Малкият водопад
Кабинет по Биология EmptyСъб Авг 10, 2013 3:06 pm by Алдур

» Търся си гадже
Кабинет по Биология EmptyНед Авг 04, 2013 8:09 pm by Рок Хауърд

»  Отсъствия и напускания
Кабинет по Биология EmptyНед Юли 21, 2013 6:55 pm by Мелинда

» Познай любимия герой на следващия от TVD
Кабинет по Биология EmptyВто Юли 16, 2013 11:30 am by Катрин Чандлър

» Поляната в Парка
Кабинет по Биология EmptyНед Юли 14, 2013 11:10 pm by Рок Хауърд

» Алеите и пътеките в Парка
Кабинет по Биология EmptyСъб Юли 13, 2013 8:32 pm by Alice.

» Запазване на лик
Кабинет по Биология EmptyВто Юли 02, 2013 6:23 pm by Casidy

» Kiss, hug or kill?
Кабинет по Биология EmptyНед Юни 02, 2013 6:07 pm by Катрин Чандлър

Кой е онлайн?
Онлайн е 1 потребител: 0 Регистрирани, 0 Скрити и 1 Гост

Нула

Най-много потребители онлайн: 22, на Вто Юни 02, 2020 7:23 am
Top posters
Алисън Ивъл
Кабинет по Биология I_vote_lcapКабинет по Биология I_voting_barКабинет по Биология I_vote_rcap 
Лекси
Кабинет по Биология I_vote_lcapКабинет по Биология I_voting_barКабинет по Биология I_vote_rcap 
Katherine Pierce
Кабинет по Биология I_vote_lcapКабинет по Биология I_voting_barКабинет по Биология I_vote_rcap 
Thia Stevens
Кабинет по Биология I_vote_lcapКабинет по Биология I_voting_barКабинет по Биология I_vote_rcap 
Marc de Valder
Кабинет по Биология I_vote_lcapКабинет по Биология I_voting_barКабинет по Биология I_vote_rcap 
Елодия
Кабинет по Биология I_vote_lcapКабинет по Биология I_voting_barКабинет по Биология I_vote_rcap 
Chaz.
Кабинет по Биология I_vote_lcapКабинет по Биология I_voting_barКабинет по Биология I_vote_rcap 
Lucifer Hell
Кабинет по Биология I_vote_lcapКабинет по Биология I_voting_barКабинет по Биология I_vote_rcap 
Рок Хауърд
Кабинет по Биология I_vote_lcapКабинет по Биология I_voting_barКабинет по Биология I_vote_rcap 
Алдур
Кабинет по Биология I_vote_lcapКабинет по Биология I_voting_barКабинет по Биология I_vote_rcap 
Март 2024
ПонВтоСряЧетПетСъбНед
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
КалендарКалендар
Affiliates
free forum

Гласувайте за нас :

BGtop

Екип
Администратори :

Алисън Ивъл


Chaz.


Caroline Forbes


Модератори:

Деймън Салваторе


Дизайнер

Rebekah.


 

 Кабинет по Биология

Go down 
3 posters
АвторСъобщение
Алисън Ивъл
Администратор
Администратор
Алисън Ивъл


Female Scorpio Rat
Брой мнения : 1082
Рожден ден : 19.11.1996
Дата на активност : 14.12.2012
Години : 27
Местожителство : Самоков

Кабинет по Биология Empty
ПисанеЗаглавие: Кабинет по Биология   Кабинет по Биология EmptyНед Яну 20, 2013 10:37 pm

Кабинет по Биология 4_5_010

Това е кабинета по Биология. Този предмет ще ви преподава госпожица Алисън Ивъл за вас Професор Ивъл . Уроците се пускат веднъж седмично . Домашните се пращат на ЛС , дават се точки и от участие в час а скалата на оценяване е :
Изключителен (И) - 25-35
Надхвърлящ Очакванията (НО) - 15-24
Приемлив (П) - 4-14
Слаб (С) - 0-3
Върнете се в началото Go down
https://worldofvarious.bulgarianforum.net
Алисън Ивъл
Администратор
Администратор
Алисън Ивъл


Female Scorpio Rat
Брой мнения : 1082
Рожден ден : 19.11.1996
Дата на активност : 14.12.2012
Години : 27
Местожителство : Самоков

Кабинет по Биология Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Кабинет по Биология   Кабинет по Биология EmptyПон Мар 18, 2013 4:38 pm

Кабинет по Биология Dnsddu11
Званеца би а аз бях все още в кабинета си . Взих папката с документите и се отправих към класната стая. Пред нея ме чакаха учиниците а аз ги поздравих .
- Добро утро на всички – казах ведро и отклячих вратата . Веднага пред погледа им се показа дъската на коята бях написала предварително урока . Вероятно като видяха десетте точки ще им стане лошо но аз бях твърдо решена да не ги натоварвам с много матерял и да диктувам само най-важното . Защото ако трягна да обяснявам по-навътре нещата няма да стигне часа ни . А и това не е лесен предмет . Пък и ги разбирам , че не им се учи ччак толкова много но все пак от обща култура трябваше да се знаят някой неща .
- Настанете се по двама и не се плашете от дългия урок . Ще продиктувам само най-важното така , че от вас се очаква а го запишете . – усмихнах им се и оставих папката на мястото й .
- Аз съм Алисън Ивъл и ще се виждаме в часовете по Биология . Ще диктувам бавно така , че да имате шанс да запише всичко важно . Това е плана – посочих дъската – но не го преписвайте тъй като трябва да обясним всяка една точка . –поясних им и се изправих . Не бях от тези , които стоят на мястото си с дневника в ръка гледащи злобно над очилата си . Лично аз имах такава и не ми беше от любимите за това по история ми няма и то изобщо . За това тръгнах покрай чиновете и започнах да разяснявам всичко по урока . Нямаше да им казвам правилата сега а в край на часа за да видя какво ще е държанието им .
- Така първа точка Същност на Биологията . Слагате тире и да запишем на кратко същността на предмета какво изучава и някои важни неща за него .Това е природна наука, изучаваща живота и живите организми , включително тяхното устройство , начин на функциониране , растеж , разпространение , произход и развитие , таксономия , връзките между тях и неживата природа . Така биохимията изучава елементарната химия на живота, молекулярната биология - сложните взаимодействия на системи биологични молекули, клетъчната биология - клетките, физиологията изучава химическите и физични функции на тъканите, органите и системите, а екологията изучава взаимодействието на различните организми с окръжаващата ги среда. Тук от своя страна идвъ въпроса и какво е тъкан след като го няма в долните точки . Тъканите са изградени от клетки и междуклетъчно вещество и са обединени от общ произход, сходна структура и дейност. В многоклетъчните растения се обособяват образувателна, основна, покривна, механична и проводяща тъкан. Многоклетъчните животни и човекът са изградени от епителна, съединителна, мускулна и нервна тъкан. При повечето многоклетъчни организми хилядите, милионите, дори милиардите клетки от различни тъкани изграждат органи. – нямах намерение да ги карам да преписват учебници и книги . За това диктувах само най-важните неща . И очаквах да ги записват защото много по-лесно ще научат от тетрадката вместо от учебниците в , които е написано на много по-високо ниво и нищо няма да разберат .
- Втора точко Микросистима това е клетката , тя е основна структурна и функционална единица на живота. Тя съществува като едноклетъчен организъм или изгражда многоклетъчните организми. – повечето записваха и може би се опитваха да осмислят нещата . Но както винаги всяко стади имаше своите черни овци седящи на последните чинове и шушукащи . Погледнах ги с един доста пронизващ поглед а след това продължих да диктуам .
-Трета точка Мезосистема е многоклетъчният организъм , като единно цяло изградено от клетки , тъкани , органи и системи . – направих кратка пауза за да отпочинат от писането а след това продържих .
- Четвърта точка Макросистема . Това е биосферата, тя обединява всички организми . Всяка от подсистемите включва йерархичносвързани равнища и притежава свойствата и характеристиките на живота . – погледнах часовника си и установих , че вървим в крачка с времето а това беше добре . Ще ни остане време за въпроси и разговори .
- Подточка а организъм . Това е отделен индивид от вззаимно свързани в него кледки , тъкани и органи като едно цяло и извършват основните жизнени процеси . – очаквах да знаят жизнените процеси .Или да се досетят за какво имам в предвид . Защото ако тръгнех да им ги обяснявам и тях ще стане манджа с грозде .
- Подточко б популация . Това е съвкупност от индивиди на един и същ вид , които се кръстосват по между си и създават плодовито потомство . Например елени и сърни при кръстосването се получава нов индивит от мъжки или женсш пол . Тоест малка сърничка или елинче на , което по-късно ще пораснат рогата . –за щастие тук нямаше вампири пиещи кръвта на животните . Точно за това дадох този примир .
- Подточка в биоценоза . Това е съвкупност от попилаций на различни видове . Тоест всички жители на града ни . – давах премери от неща свързани около нас за да схванат по-лесно за какво говоря защото само сух матерял без примери ще е трудно да се разбере .
- Подточка г екосистема . Това е съвкупност от биоценоца и биотоп . Тоет жителите на града и самия град , който обитаваме . – спрях се над тетрадката на едно момиче и видях , че пише дори примерите .
- Не е задължително да записвате примерите . Така следваща точка екологични фактири . И подточка а Биотични . Това са конкуренция, хищничество, взаимопомощ и зруги . Подточка б Абиотични . Това са светлина , топлина , вода , соли , разтворени във водата, и други . Най общо казано факторите предлагащи ни определен биотоп . Точка щест Регулация . Това е свойство на една отворена система , особено на живите организми , за регулиране на вътрешната си среда така, че да поддържа стабилно, постоянно състояние чрез многобройни корекции на динамичното равновесие , управлявани от взаимосвързани регулаторни механизми . Не зависимо от промените на вътрешната и външната среда в организмът съществувапостоянство за същесвувянето на клетките . Така сега преписвате цялата седма тока заедно с подточките . Само да уточна регулацията всъщност е самато хомеостаза . – оставих ги да препишат на спокойствие от дъската а аз седнах на мястото си и проверих дали има отсъстващи . За щастие в първия ни час нямаше . Не след дълго последните чинове отново започнаха да си говорят по между си .
- Значи сте готови щом си говорите . Следваща точка Адаптация . Това е процеса на приспособяване на организмите към различните условия на средата в рамките на своето еволюционно развитие . – този път тона ми беше доста по студен . Мразех да говорят преди да съм им дала думата . Видях , че някои от тихите учиници не бяха готови . За това изчаках да напишат и след това продължих .
- Следваща точка делене на клетката . Подточка а просто . Делене на клетка хоризонтално или вертикално при едноклетъчни организми . Подточка б Митоза . Това е процес на равномерно разпределение на генетичния материал на майчината клетка в две дъщерни клетки . В резултат от митозата от една майчина клетка се получават две дъщерни с еднакъв брой хромозоми , равен на броя на хромозомите в майчината клетка . Преди да започне същинското делене , във всяка клетка протичат процеси на подготовка , които се наричат интерфаза . Интерфазата включва : увеличаване на клетъчната маса чрез усилен синтез на белтъци , репликация на ДНК и натрупване на енергия . Профазата е началната фаза на делене на клетката . Ядрената мембрана изчезва , хроматиновите нишки в ядрото се удвояват и се спирализират , оформяйки две еднакви дълги спирали - хромозоми , свързани с центромер . Двете центриоли се придвижват към противоположните полюси на клетката . В Метафазата центриолите пускат протеинови нишки , които се свързват и образуват сфера (вретено) . Хромозомите се придвижват към екваториалната зона на делителното вретено , като се изравняват , прикрепени чрез центромерите си (сферичките помежду им) към нишките на вретеното . В Анафазата ц ентромерите се репликират и двата хроматида от всяка хромозомна двойка се придвиждат към срещуположните краища на клетката . Телофазата е последната фаза на митозата . Нишките на вретеното изчезват и около всяка група дъщерни хромозоми се формира нова ядрена мембрана — образували са се нови ядра , в които хромозомите се деспирализират и отново образуват нишкоподобна маса . – тук нещата вече бяха доста и за това се наложи да ги повторя за да успеят да запишат всичко .
- Мейоза е процес на намаление чрез деление на броя на хромозомите, при който броят на хромозомите на една клетка се разделя на две. Мейозата при животните винаги води до образуването на гамети . Мейозата протича като две последователни мейотични деления. Те протичат като едно цяло, без интерфаза - всяка мейоза е равна на две неразривно свързани митози, между които не протича репликация на ДНК. Преди първото делене генетичният материал се удвоява, но преди второто делене не се удвоява. Формира се делително вретено, чрез чиито нишки се прикрепват хромозоми чрез своите центромери. В началото на първото делене при профаза 1 хомоложните хромозоми от хромозомния набор се приближават и се прилепват една с друга, образувайки двойки хромозоми с два хроматида (бивалентни). Също така протича и кросингоувър- несестренските хроматиди от двете хромозоми се обменят материал . След това бивалентните се настаняват по екватора на делителното вретено(метафаза 1)и се разделят (анафаза 1). Разделят се самите хромозоми в бивалентите. През телофаза 1 в полюсите на делителното вретено се образуват дъщерни ядра, всяко от който съдържа по една хромозома от хомоложна двойка , а количеството ДНК е удвоено. Второто делене на мейозата е сходно с митотичното. В двете клетки се оформят делителни вретена (профаза 2) и компактните хромозоми се подреждат в неговия екватор (метафаза 2). След това хроматидите на всяка хромозома се разделят като самостоятелни хромозоми и се отправят към полюсите на делителното вретено (анафаза 2). Там образуват дъщерни ядра, в които хромозомния набор е хаплоиден и всяка хромозома съдържа нормално количество ДНК. -Извадих от едно шкафче тъбло на , което бяа показани двата процеса . За да ги освоят по-лесно . И го оставих да го разгледат .
Кабинет по Биология Fig0510
- То е старо така , че не гледайте означенията . Въпроси имате ли ? – попитах аз и зачаках да видя на кой , кое не му е станало ясно – Може да ме питате съвсем спокойно , което не ви е ясно защото това е много материял и то не чак толкова лесен . А сега да си кажа и изискванията понеже някой от вас не разбраха , че когато дам нещо за правене се прави а не си говарят . Следващия път на последните чинове никой няма да седи . Прредпочитам да обясня урока а след това да си говорим ако ни остане време . За това по-добре не ме прикъсвайте и не губете времето ни . – усмихнах се доволно и седнах на мястото си готова за отговаряне на въпроси .


Код:
Домашна работа : Кой са основните жизнени процеси ? Каква е разликата между Митоза и Мейоза ?

Домашната работа се праща на ЛС !
Върнете се в началото Go down
https://worldofvarious.bulgarianforum.net
Лекси
Демон
Демон
Лекси


Female Gemini Cat
Брой мнения : 991
Рожден ден : 23.05.1999
Дата на активност : 20.01.2013
Години : 24

Кабинет по Биология Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Кабинет по Биология   Кабинет по Биология EmptyВто Мар 19, 2013 5:14 pm

Понеже аз съм едно от ученолюбивите същества се постарах да не закъснявам, както почти винаги за това станах рано сутрин и бутнах Лин от леглото й.
- Ставай ще закъснеем - развиках се аз. Вярно, че беше само пет сутринта, но на мен не ми се закъсняваше. Не и първият ден. От доста време не съм поглеждала учебник. Една година си е доста време. Трябва да си върна тренинга. - Хайде ставай не се мотай.
Лин спеше заспала на пода, докато аз си измих зъбите и изнамерих някакви дънки и една риза. Облякох се и си оправих косата. Отидох до спящата си сестра и казах:
- Сериозно ставай.
След няколко минути чакане се отказах и й навих будилника до след десет минути. Така ще има половин час да се оправи и да стигне до кабинета. И дано е по токчета, за двойно наказание. Оставих я и тръгнах към кабинета. Когато стигнах на вратата му се бяха насъбрали почти всички ученици. Забелязах много познати лица, но за да не си разваля или ощастливя настроението повече реших да не обръщам внимание чак толкова много. Учителката дойде и ни поздрави. Каза ни да седнем по двойки и аз както винаги оставаше да седна на последното останало свободно място. Учителката ни се представи и започна да ни диктува урока. Аз слушах и записвах с интерес всичко, което ни казваше. Е, не всичко само това, което трябваше. Накрая ни попита дали имаме въпроси аз вдигнах ръката си и изчаках одобрението й.
- Аз имам един въпрос свързан с Биотичните фактори. На колко вида се делят организмите в зависимост от хранителната си специализация?
Попитах аз изчаквайки отговора й.
Върнете се в началото Go down
http://angelsdemons.bulgarianforum.net/portal
Рок Хауърд
Хора с дарби
Хора с дарби
Рок Хауърд


Male Брой мнения : 209
Дата на активност : 21.02.2013

Кабинет по Биология Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Кабинет по Биология   Кабинет по Биология EmptyВто Мар 26, 2013 8:51 pm

Първият час по биология за годината. Заедно с останалите първокурсници и Рок беше пред кабинета. Чакаха учителката. След няколко минути проф. Ивъл дойде, поздрави учениците, а те й отвърнаха, отключи и влязоха. Рок седна на един от средните чинове, до Лилит Ким - момиче, с което се бе запознал на партито по случай началото на учебната година. Извади си учебника, тетрадката и химикал. На предната й корица имаше граблива птица в полет, а на задната изкачащ от морето делфин. В полето на първата страница написа датата, а в средата заглавието на урока. Учителката започна да диктува, а момчето слушаше и записваше. Доколкото можеше. Не всичко, само най-важното. Затова на нея пишеше повече и по На страничен наблюдател вероятно би му се сторило, че само драска, колкото да симулира работа в час, или че пише на арабски, но от ляво надясно а това съвсем не беше така. Чисто и просто страдаше от дисграфия. Впрочем част от урока, и по-точно първата му бе лесна за разбиране, обаче другата го затрудняваше. Така, че на нея пишеше повечко и най-вече по-старателно. Когато проф. Ивъл извади таблото с Митоза и Мейоза Рок го разгледа внимателно и опита набързо да прерисува двата процеса в тетрадката си. Не се получи особено добре.
Звънецът за края на часа би и учениците си тръгнаха.
Върнете се в началото Go down
http://www.vampires-werwolfsrpg.bulgarianforum.net/
Sponsored content





Кабинет по Биология Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Кабинет по Биология   Кабинет по Биология Empty

Върнете се в началото Go down
 
Кабинет по Биология
Върнете се в началото 
Страница 1 от 1
 Similar topics
-
»  Кабинет по История.
» Кабинет на генеколога
»  Кабинет по Митология
» Кабинет по Етика
» Директорски кабинет

Права за този форум:Не Можете да отговаряте на темите
World of various  :: Академия Дарк-Уайтър :: Кабинетите-
Идете на: